Rodzaje instalacji wentylacyjnych w obiektach przemysłowych
- Szczegóły
Procesy technologiczne przeprowadzanie w zakładach przemysłowych często wiążą się z szybkim zużywaniem powietrza wskutek emisji dużej ilości zanieczyszczeń – pyłów i gazów – a także podwyższoną wilgotnością i temperaturą. Odpowiednia wymiana powietrza będzie niezbędna również tam, gdzie nie występują tak duże zagrożenia – np. w magazynach lub halach montażowych. Ze względu na dużą kubaturę obiektów przemysłowych instalacje wentylacyjne muszą jednak być dobrze dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa lub konkretnej hali. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są stosowane najczęściej.
Jakie typy wentylacji wybiera się do zakładów przemysłowych?
Wentylacja przemysłowa to zwykle układy mechaniczne, w których zużyte powietrze usuwane jest dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez zamontowane wentylatory. W zależności od charakterystyki zakładu stosuje się systemy scentralizowane lub rozproszone. W pierwszym przypadku powietrze jest rozprowadzane przez sieć kanałów. W instalacjach tego typu używane są duże centrale wentylacyjne. Inną możliwością jest system rozproszony. Składa się on z pojedynczych odciągów i nawiewów, zwykle obsługujących konkretną strefę składającą się ze stanowisk, gdzie powstają podobne zanieczyszczenia np. dymy spawalnicze. Kolejną opcją jest stosowanie wentylatorów dachowych. Odpowiadają one najczęściej za wymianę powietrza na niewielkim obszarze np. przy konkretnym stanowisku. Często spotyka się też systemy hybrydowe – większość obiektu obsługuje instalacja scentralizowana, a w strefach ze szczególnymi typami zanieczyszczeń np. rozmaitymi gazami albo groźnymi oparami działają wyciągi stanowiskowe.
Jakie zanieczyszczenia powietrza występują najczęściej?
Zanieczyszczeniami, które sprawiają najwięcej problemów, są zwykle pyły, które nie tylko drażnią błony, ale też ze względu na małe rozmiary cząsteczek przenikają do krwiobiegu. Zagrożeniem mogą być także opary substancji chemicznych oraz mgła olejowa powstająca przy używaniu różnych chłodziw. Problemy stwarzają również intensywne odory oraz wysoka wilgotność.