Co wchodzi w skład systemów automatyki w instalacjach chłodniczych?
- Szczegóły
Instalacje chłodnicze są niezbędnym wyposażeniem wielu firm, które są zmuszone do składowania materiałów lub gotowych wyrobów w warunkach chłodniczych. Używa się ich także tam, gdzie niezbędne jest prowadzenie procesów technologicznych w ściśle kontrolowanej pod względem temperatury i wilgotności powietrza atmosferze. Do regulowania parametrów urządzeń chłodniczych oraz określania intensywności ich pracy konieczne jest stosowanie specjalnych czujników i sterowników, a także urządzeń umożliwiających zmianę ustawień. Przyjrzyjmy się bliżej automatyce instalacji chłodniczych i sprawdźmy, jakie są jej zadania i części składowe.
Co składa się na instalację chłodniczą i jak ona pracuje?
Instalacje chłodnicze składają się z wielu komponentów, które są niezbędne do ich prawidłowej pracy. Podstawowymi urządzeniami są w nich sprężarki, parowniki, skraplacze, pompy oraz system rur pozwalających na krążenie czynnika chłodniczego i wypełnianie jego zadania, a więc przekazywania temperatury między powierzchniami, które mają być chłodzone i powietrzem atmosferycznym. Działanie układów tego rodzaju nie byłoby jednak możliwe bez całego systemu zaworów oraz elementów zasilanych elektrycznie – silników sprężarki, pompy czy licznych wentylatorów, a także całej sieci czujników.
Jaka jest rola automatyki chłodniczej?
Do utrzymania właściwych parametrów pracy instalacji chłodniczej potrzebne są elementy, które na podstawie informacji otrzymywanych z czujników temperatury i wilgotności będą w stanie dobrać odpowiednie ustawienia i przeprowadzić potrzebne regulacje. Do najważniejszych elementów systemu chłodniczego poza dedykowanymi sterownikami zaliczają się więc elektrozawory, zmieniające przepływ czynnika chłodniczego, termostaty reagujące na zmiany temperatury i falowniki dobierające ilość obrotów silników napędzających osprzęt elektryczny. Ważne będą też zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia czy utratą szczelności. Równie istotne są panele kontrolne, dzięki którym użytkownik może wprowadzać zakres pożądanej temperatury.