Automatyka w instalacjach chłodniczych. Przegląd rozwiązań
- Szczegóły
Instalacje chłodnicze to ważny element wielu przedsiębiorstw, w których wytwarzane, składowane lub sprzedawane są produkty wymagające utrzymywania obniżonej temperatury. Ich sprawne funkcjonowanie wymaga jednak ścisłego dostosowania parametrów pracy urządzenia do potrzeb związanych z danym zastosowaniem. Za dobór właściwych ustawień i nadzór nad pracą poszczególnych układów odpowiada automatyka instalacji chłodniczych. Przekonajmy się, gdzie się z niej korzysta oraz jakie są jej główne zadania.
W jakich instalacjach używa się układów automatycznych?
Instalacje chłodnicze są wykorzystywane głównie w przemyśle przetwórstwa żywności, gdzie umożliwiają powstrzymanie procesów psucia się produktów. Stosuje się je także w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, gdzie ułatwiają stworzenie optymalnych warunków dla używanych składników lub przeprowadzania poszczególnych reakcji. Układy przeznaczone do utrzymywania temperatury w ściśle określonym zakresie są również używane podczas magazynowania gotowych wyrobów, a także w czasie ich transportu i przechowywania tuż przed sprzedażą. Podobne rozwiązania stosuje się też w instalacjach wody lodowej czy przemysłowych układach chłodzenia. Działanie chłodni, mroźni czy innych obiektów z kontrolowaną atmosferą wiąże się z koniecznością używania urządzeń, które nie tylko pozwolą na schłodzenie powietrza, lecz również na bieżąco będą kontrolowały temperaturę i dopasowywały intensywność pracy do założonego efektu.
Co daje automatyka chłodnicza?
Instalacja chłodnicza obejmuje wiele podzespołów pozwalających na obniżenie i utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie. Poza sprężarką, pompą obiegową, skraplaczem i parownikiem każdy obieg chłodniczy składa się również z wielu zaworów, regulujących przepływ czynnika roboczego, a także właściwej armatury i urządzeń sterujących. Ponieważ praca poszczególnych składników systemu wymaga ciągłego dopasowywania mocy, konieczne są zarówno czujniki kontrolujące poziom temperatury, wilgotności powietrza i jego przepływu, jak i elementy sterujące – elektrozawory, termostaty lub falowniki. Dane pochodzące z czujników muszą zostać przetworzone, konieczne więc są także sterowniki oraz regulatory, które pozwalają na wprowadzanie przez użytkownika ustawień określających warunki docelowe.